Interiérový dizajn s prírodnými materiálmi
Pridal administrator Pridané 16.8.2023 14:40:42 Počet zobrazení 172
Slow fashion je trend aj v interiérovom dizajne
Slow fasion dizajn pre našu budúcnosť
Možnosti pre vytvorenie nadčasového interiéru a bytového dizajnu je mnoho. Trendom súčasnosti je voľba ekologickej trvácnosti. Slow fasion interiérového dizajnu je spoločenským uvedomením, prístupom, ktorý zohľadňuje kvalitu, trvácnosť a voľbu materiálov, ktoré boli alebo sú možné recyklovať a nezaťažujú planétu.
Drevo
Drevo je stálicou našich interiérov. Jeho originálna textúra pôsobí antistresovo a upokojujúco. Dokáže tiež regulovať vlhkosť a podporuje zdravú vnútornú mikroklímu. Žiada si však pravidelnú starostlivosť.
Sklo
Tento recyklovateľný materiál v rôznych podobách skrášľuje naše domácnosti celé desaťročia. Sklenené stoly, vázy, hodiny či dokonca dvere sú nadčasovými doplnkami, ktoré nikdy neomrzia.
Korok
Čoraz obľúbenejší prírodný materiál, ktorý je vhodný do domácností, kde bývajú alergici a astmatici. V interiéri sa používa predovšetkým ako podlahová krytina, ktorá je ekologická, príjemná na dotyk a zdravotne nezávadná, pretože nepohlcuje prach.
Tehla
Pri rekonštrukciách interiérov rozhodne stojí za to zvážiť odhalenie pôvodnej tehlovej steny. „Pomocou plných tehál možno vytvoriť aj zaujímavé interiérové priečky. Osobne nachádzam inšpiráciu v ázijských krajinách, kde je tehla mimoriadne obľúbená. Natočením tehál v priečkach možno vytvárať rôzne 3D efekty a perforácie. Tie majú nielen estetický význam, ale zabezpečujú tiež prúdenie vzduchu.
Textílie
Je dokázané, že nielen farby, ale aj materiály vplývajú na psychickú pohodu človeka. Aj keď sa mnohí môžu stavať k bytovým textíliám ako k „lapačom prachu", vyvedieme vás z omylu. „Koberce, závesy, dekoračné vankúše, deky, posteľná bielizeň, kuchynský a kúpeľňový textil majú veľký osoh pre interiér. Dokážu výborne absorbovať hluk a sčasti aj prach. Nezabúdajte však, že o textílie sa treba pravidelne starať," upozorňuje dizajnérka.
Bavlna
Prírodný materiál, ktorý je nestarnúcou klasikou. Nie je však bavlna ako bavlna. Konvenčný spôsob pestovania môže spôsobiť mnohé zdravotné problémy pre citlivých ľudí. Pri pestovaní sa používajú agresívne chemické prostriedky, ktoré sa vstrebávajú do zeme a majú negatívny dosah na životné prostredie. Nebezpečné látky používané pri pestovaní tiež ostávajú v spracovanej textílii, a jej nosením či používaním sa dostávajú aj do nášho organizmu. Stretnúť sa dokonca môžete aj so syntetickou bavlnou.
Pri výbere sa preto zamerajte na nákup kvalitných druhov bavĺn. Organická bavlna sa pestuje podľa prísnych pravidiel zaručujúcu ochranu prírody a bez použitia toxických chemikálií.
Vlna
Ďalší prírodný materiál, ktorý je prirodzene bezpečný a nezávadný. Aj keď to môže mnohých prekvapiť, ovčia vlna je antibakteriálna, nepohlcuje prach z okolia a poskytuje vysokú úroveň UV ochrany. Nespôsobuje alergie a preto je vhodná aj pre silných alergikov.
Ľan
Na Slovensku nie veľmi využívaný, no v západných krajinách si našiel veľkú obľubu. Je prirodzene hypoalergénny, antibakteriálny a maximálne šetrný k životnému prostrediu. Pri pestovaní sa používa minimum chémie a žiadne hnojivá. Jeho vlákna sú recyklovateľné a biologicky rozložiteľné. Najväčšou výhodu ľanu je tiež vysoká priedušnosť. Ide preto o ideálny materiál pre posteľnú bielizeň.
Koža
Originálny materiál, ktorý navodí luxusnú atmosféru nielen v domácnosti ale aj v kanceláriách. Jej jedinečná štruktúra dodáva pocit sily a dravosti. Výhoda v porovnaní s inými materiálmi spočíva v skutočne dlhej životnosti. Avšak len v prípade, že sa o ňu vhodne postaráte. Je vhodná aj pre alergikov, pretože sa v nej neuchytáva prach. Kožené doplnky sú však vedľajším produktom mäsovej výroby a v posledných rokoch sa diskutuje hlavne o etickosti tohto materiálu.
Ak hľadáte udržateľnú módu, ktorá bude v súlade s vašimi etickými princípmi, riešením je tzv. eko-koža. Podklad eko kože je tvorený bavlneným úpletom s vrchnou vrstvou z polyuretánu.
Nový komentár